top of page

Zapisz się, aby być na czasie!

Dziękujemy!

Winieta w Szwajcarii: Opłata drogowa dla komfortowych podróży

Winieta jest nieodłącznym elementem podróżowania po Szwajcarii. Ta opłata drogowa jest obowiązkowa dla wszystkich pojazdów korzystających z autostrad w tym kraju. Jej celem jest utrzymanie i rozwój infrastruktury drogowej. Winieta dotyczy zarówno pojazdów krajowych, jak i zagranicznych.

Aby podróżować po autostradach w Szwajcarii, konieczne jest posiadanie winiety. Kierowcy mogą ją zakupić na granicy, w kioskach, stacjach benzynowych i innych punktach sprzedaży. Obecnie cena winiety wynosi 40 CHF dla samochodów osobowych i motocykli. Warto zauważyć, że winieta jest ważna od 1 grudnia poprzedniego roku do 31 stycznia następnego (dla roku 2024 ważność od 1.12.2023 do 31.01.2025). To oznacza, że winietę kupioną w grudniu, można używać przez cały nadchodzący rok kalendarzowy.

Trzeba pamiętać, że brak ważnej winiety na przedniej szybie pojazdu może prowadzić do nałożenia wysokich mandatów. Policja przeprowadza regularne kontrole drogowe, a nieposiadanie winiety może skutkować grzywną w wysokości 200 CHF.

W ostatnich latach wprowadzono również opcję e-winiety. Jest to elektroniczna wersja winiety, która jest powiązana z numerem rejestracyjnym pojazdu.

E-winieta nie wymaga fizycznego naklejenia na przedniej szybie i jest dostępna dla pojazdów zarejestrowanych nie tylko w Szwajcarii. Aby skorzystać z e-winiety, konieczne jest zarejestrowanie się w systemie online i opłacenie odpowiedniej kwoty. Koszt jest taki sam jak za naklejkę. Możliwe, że ta opcja wyprze wkrótce dotychczasowe rozwiązanie, ponieważ w momencie zakupu nowego pojazdu, nie musimy już ponosić kosztów nowej winiety. Jej elektroniczna wersja jest podpięta pod numer rejestracyjny pojazdu, który może zostać przeniesiony na nasz nowy samochód/motocykl. Także w sytuacji, kiedy posiadamy kilka pojazdów z jedną tablicą. Ostatecznie zmiana numerów pojazdu jest również możliwa, pamiętajmy jednak, że musi być przypisana do tego samego właściciela.

Często przed rozpoczęciem nowego okresu, w którym obowiązuje już nowa winieta, w wielu sklepach można znaleźć na nią promocje (np. szwajcarski Lidl lub Denner czy Aldi, często jej koszt to połowa regularnej kwoty).bottom of page