top of page

Zapisz się, aby być na czasie!

Dziękujemy!

Ubezpieczenie kaucyjne najmu


Podpisywanie umowy i przekazywanie kluczy od domu

 

Co to jest ubezpieczenie kaucyjne najmu?


Ubezpieczenie kaucyjne najmu to rodzaj gwarancji. Stanowi ono alternatywę dla wpłacenia kaucji na konto bankowe w przypadku wynajmu nieruchomości. Oznacza to, że nie musisz płacić tysięcy franków jako kaucji. Dzięki ubezpieczeniu, właściciele otrzymują certyfikat gwarancji.

Oznacza to, że ubezpieczenie wypłaca pieniądze bezpośrednio na rzecz właściciela. Działa jako gwarancja dla właścicieli, że otrzymają pieniądze, na przykład za zaległą czynsz lub szkody wyrządzone przez najemcę.


Jak działa ubezpieczenie kaucyjne najmu?


Możesz wykupić ubezpieczenie kaucyjne najmu u firm ubezpieczeniowych i banków. Firma ubezpieczeniowa staje się odpowiedzialna za kaucję najmu. Za to płacisz:

  • roczną opłatę

  • w niektórych przypadkach opłatę jednorazową za rejestrację

  • w niektórych przypadkach dodatkowe opłaty administracyjne w przypadku roszczenia

  • w niektórych przypadkach dodatkowe opłaty skarbowe


Uwaga: ubezpieczenie kaucyjne najmu nie jest substytutem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie kaucyjne najmu wypłaca środki tylko za szkody wyrządzone przez najemcę i zaległy czynsz. Po tym ubezpieczyciel odzyskuje tę kwotę.

Większość właścicieli nieruchomości wymaga kaucji. Kaucja jest określona w umowie najmu. Może wynosić równowartość do trzech miesięcy czynszu.


Czy wszyscy właściciele akceptują ubezpieczenie kaucyjne najmu?


Nie wszyscy właściciele akceptują ubezpieczenie kaucyjne najmu zamiast wpłacenia kaucji przelewem bankowym. Wielu z nich akceptuje tylko określonych dostawców. Najlepiej jest sprawdzić to wcześniej z administracją.


Ubezpieczenie kaucyjne najmu - ile to kosztuje?

Roczne składki wynoszą od 4 do 5% kwoty kaucji.

Na przykład, jeśli Twoja kaucja wynosi 6000 franków, oznacza to, że będziesz płacić ok 270 franków rocznie. To równa się kilku tysiącom franków w przypadku długoterminowego najmu.


Anulacja ubezpieczenia kaucyjnego najmu: kiedy jest to możliwe?


Zazwyczaj możesz anulować swoje ubezpieczenie w dowolnym momencie. Nadpłacone składki zazwyczaj są zwracane proporcjonalnie.

Warto wiedzieć: nie możesz samodzielnie anulować swojego ubezpieczenia. Potrzebujesz także zgody właściciela mieszkania. Właściciel musi zwolnić gwarancję lub odesłać ją do firmy ubezpieczeniowej. Dopiero wtedy możesz anulować swoje ubezpieczenie lub przełączyć się na standardową kaucję najmu za pośrednictwem przelewu bankowego.


Ubezpieczenie kaucyjne najmu: zalety i wady


Zalety ubezpieczenia kaucyjnego najmu:

  • Mogą pomóc w przezwyciężeniu trudności finansowych

  • Pieniądze przeznaczone na kaucję najmu nie są blokowane


Wady ubezpieczenia kaucyjnego najmu:

  • Nie odzyskasz opłat rocznych

  • W przeciwieństwie do standardowej kaucji, nie otrzymasz żadnych odsetek


Kaucja czy ubezpieczenie kaucyjne najmu: co ma sens?


Ubezpieczenie kaucyjne najmu ma sens tylko w przypadku trudności finansowych, na przykład jeśli wciąż czekasz na zwrot kaucji za poprzednie mieszkanie i nie jesteś w stanie sfinansować drugiej kaucji.

Jeśli masz wystarczająco dużo środków, lepiej jest otworzyć konto kaucyjne. Dlaczego? W najdroższym przypadku, przez okres dziesięciu lat, ubezpieczenie pochłonie ponad połowę kaucji najmu.

W najlepszym przypadku otrzymasz odsetki od swojej kaucji na koncie bankowym. Ubezpieczenie kaucyjne najmu - gdzie znaleźć? Jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie kaucyjne najmu, polecamy firmę AXA. Jest to najtańsza opcja na rynku, ogólnie akceptowalna przez najemców. Przejdź do AXA - Ubezpieczenie kaucyjne najmu (po angielsku) Przejdź do AXA - Ubezpieczenie kaucyjne najmu (po niemiecku)bottom of page