top of page

Satelita Starlink spala się w atmosferze nad Szwajcarią – niezwykłe zjawisko na nocnym niebie


Starlink

We wtorkowy wieczór, 13 sierpnia 2024 roku, mieszkańcy Szwajcarii mieli okazję podziwiać niezwykłe widowisko na nocnym niebie. Około godziny 21:27 nad Szwajcarią pojawił się spalający się satelita Starlink, który wszedł w atmosferę ziemską. Wiele osób początkowo sądziło, że mają do czynienia z meteoritem, jednak wkrótce okazało się, że było to coś zupełnie innego.

Satelita Starlink, należący do amerykańskiej firmy SpaceX, został zauważony przez setki osób w całym kraju. Niemieckie Federalne Biuro Ochrony Ludności i Pomocy Katastroficznej (BBK) potwierdziło, że satelita wszedł w atmosferę nad południowymi Niemcami, a jego widoczność rozciągała się nad terytorium Szwajcarii.

Fabian Mathis z Towarzystwa Astronomicznego w Zurychu początkowo przypuszczał, że było to kosmiczne śmieci, które weszły w atmosferę. "Nie mogłem tego sam zaobserwować, ale obrazy nie wyglądały jak klasyczny meteor," powiedział Mathis w rozmowie z 20 Minuten. Jose De Queiroz, założyciel i operator obserwatorium w Falera GR, również potwierdził, że był to "nadzwyczajny incydent".

Satelity Starlink są częścią projektu SpaceX, którego celem jest zapewnienie globalnego dostępu do internetu poprzez umieszczenie tysięcy satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej. Na początku lipca 2024 roku w kosmosie znajdowało się już prawie 7000 satelitów Starlink.

Jak niebezpieczne jest takie zjawisko? Większość satelitów znajduje się na wysokości kilkuset kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Gdy któryś z nich spada, zazwyczaj spala się na wysokości około 100 kilometrów. Mimo to, Jose De Queiroz zaznacza, że nie można wykluczyć, iż niektóre fragmenty materiału mogłyby dotrzeć do powierzchni Ziemi.

Projekt Starlink, choć przynosi korzyści w postaci lepszego dostępu do internetu, budzi również obawy. Na początku 2023 roku holenderski ekspert od satelitów, Ad Stoffelen, ostrzegał, że rosnąca liczba anten Starlink może negatywnie wpłynąć na meteorologię i precyzję prognoz pogodowych. W przyszłości może być konieczne wykluczenie obszarów z dużą liczbą anten Starlink z pewnych pomiarów meteorologicznych, co mogłoby prowadzić do mniej dokładnych prognoz.

Źródło: 20min.ch

bottom of page