top of page
PolacySzwajcaria.com

Problematyczne konsekwencje niepłacenia mandatów w Szwajcarii

W Szwajcarii niespłacone mandaty stają się powodem do rocznych więziennych wyroków dla tysięcy osób. W ramach tak zwanej kary zastępczej wolności, w więzieniach lądują często osoby, które nie były w stanie uiścić grzywien.


Marcel Brugger, jeden z takich przypadków, przyznaje, że otrzymał siedem mandatów od SBB za jazdę na gapę, a ich suma wzrasta od lat. Mówi, że nie z powodu braku chęci, ale z powodu braku pieniędzy nie jest w stanie ich opłacić.


Zgodnie z szwajcarskim prawem, jeśli osoba nie opłaci mandatu pomimo wezwań do zapłaty, nakładana jest kara zastępcza w postaci odsiadki w więzieniu. To zjawisko ma poważne konsekwencje, biorąc pod uwagę, że 53% wszystkich przyjęć do więzienia w 2023 roku stanowiły właśnie kary zastępcze związane z niezapłaconymi grzywnami.


Koszty utrzymania więźnia przekraczają 200 franków dziennie, co przekłada się na wielomilionowe wydatki roczne dla podatników. Wysokie wskaźniki recydywy oraz brak miejsca w więzieniach to dodatkowe powody, dla których eksperci wzywają do reformy systemu kar.


W toku dyskusji o reformach, eksperci wskazują na zniechęcający charakter obecnego systemu. 'Kara zastępcza jest kosztowna i dla wielu osób współczesna więzienna rzeczywistość jest pogłębianiem problemów społecznych', mówi Benjamin Brägger, ekspert w zakresie prawa karnego.


Marcel i jego żona wciąż walczą z konsekwencjami swojego uzależnienia i problemami finansowymi, co prowadzi ich do powtarzających się pobytów w zakładach karnych. Ich historia jest jednym z wielu przypadków, które pokazują, jak złożony jest problem niezapłaconych mandatów i ich wpływu na życie obywateli.

bottom of page