top of page

Zapisz się, aby być na czasie!

Dziękujemy!

Oprocentowanie referencyjne w Szwajcarii: kiedy mogę ubiegać się o obniżkę czynszu?


długopis i kalkulator

 

Co oznacza oprocentowanie referencyjne dla najemców?


Oprocentowanie referencyjne w Szwajcarii dla umów najmu opiera się na średniej stopie oprocentowania kredytów hipotecznych udzielanych przez szwajcarskie banki (link niedostępny po angielsku). Stopa procentowa ta jest kwartalnie publikowana przez Federalny Urząd ds. Mieszkalnictwa.

Od grudnia 2023 roku stopa referencyjna dla kredytów hipotecznych wynosi 1,75%.


Stopa referencyjna stanowi punkt odniesienia do obliczeń czynszów. Aktualnie stosowaną stopę procentową znajdziesz w umowie najmu lub w najnowszym ogłoszeniu o podwyżce czynszu. Jeśli stopa referencyjna spadnie o 0,25%, jako najemca masz ogólnie prawo do obniżki czynszu. W przeciwnym razie, jeśli stopa referencyjna wzrośnie o 0,25%, istnieje ryzyko podwyżki czynszu.

Właściciele nie są zobowiązani do automatycznej obniżki czynszów, gdy stopa referencyjna spada. Dlatego to najemcy muszą podjąć samodzielne kroki i złożyć prośbę o obniżkę czynszu do właściciela. Poniże znajdziesz przykładowy dokument.


VorlageMietzinsreduktion1
.docx
Pobierz DOCX • 15KB


Co zrobić, jeśli firma wynajmująca odmówi?


Firma wynajmująca musi odpowiedzieć na Twój list w ciągu 30 dni. Mogą odrzucić prośbę z następujących powodów:

  • W międzyczasie dokonano inwestycji zwiększających wartość mieszkania

  • W międzyczasie wystąpiły wzrosty kosztów lub inflacja.

  • Firma wynajmująca może udowodnić, że nie osiąga nadmiernych dochodów z wynajmu nieruchomości nawet bez obniżki czynszu.

  • Firma wynajmująca udowadnia, że czynsz mieści się w zakresie typowych czynszów w okolicy lub na poziomie lokalnym, nawet bez obniżki czynszu. W takim przypadku firma wynajmująca zazwyczaj musi podać konkretne porównywalne nieruchomości.

Jako najemca powinieneś sprawdzić następujące kwestie, jeśli odmówiona zostanie obniżka czynszu:

  • Właściciele mogą naliczać maksymalnie 0,5% czystego czynszu w celu pokrycia wzrostu kosztów eksploatacji i utrzymania.

  • Inflacja: zgodnie z prawem, właściciele mogą przenieść na najemców maksymalnie 40% inflacji zgromadzonej od ostatniej korekty czynszu.

Jeśli nie zgadzasz się z odpowiedzią firmy wynajmującej, skontaktuj się wówczas z organem ds. pojednania (link dostępny tylko po niemiecku) w ciągu 30 dni od otrzymania odpowiedzi.

Nie zapomnij: nie wszyscy najemcy mogą skorzystać z niższego oprocentowania referencyjnego. Umowy najmu z uwzględnieniem wskaźników lub dotacji rządowych (często występujące w przypadku spółdzielni mieszkaniowych) nie są powiązane z oprocentowaniem referencyjnym. Najemcy z taką umową nie mają prawa do tego rodzaju obniżki czynszu.bottom of page