top of page

Zapisz się, aby być na czasie!

Dziękujemy!

Kaucja w Szwajcarii: co to jest i jak ją odzyskać


planowanie finansowe na zakup domu

 

Co to jest kaucja?


Kaucja w Szwajcarii to forma zabezpieczenia dla właścicieli nieruchomości. Jeśli najemca uszkodzi mieszkanie lub zalega z płatnościami czynszu, kaucja zapewnia ochronę. Kaucja jest uregulowana przez szwajcarskie prawo jako część prawa najmu, zgodnie z artykułem 257e Kodeksu Zobowiązań (Szwajcarskiego).


Czy jestem zobowiązany do zapłacenia kaucji?


Większość właścicieli nieruchomości wymaga kaucji. Kaucja jest określona w umowie najmu. Może wynosić równowartość do trzech miesięcy czynszu (czynsz brutto).


Co zrobić, jeśli nie stać mnie na kaucję?

  • Ubezpieczenie kaucji Firma ubezpieczeniowa lub bank zagwarantuje twoją kaucję w zamian za roczną składkę. Zapewnia ono wypłatę odszkodowań lub zaległych czynszów wobec właściciela nieruchomości. Musisz uzyskać wcześniejszą zgodę na ubezpieczenie kaucji od administracji najmu lub właściciela nieruchomości. Mogą odmówić bez podania przyczyny.

  • Pożyczka osobista Warto wziąć ubezpieczenie kaucji tylko wtedy, gdy nie masz dostępnych środków pieniężnych lub potrzebujesz zainwestować pieniądze w inny sposób. Pożyczka osobista może być alternatywą dla ubezpieczenia kaucji. W niektórych przypadkach może być nawet tańsza.


Gdzie jest przechowywana kaucja?


Zwykle wpłacasz kaucję na zablokowane konto w banku. Konto jest na twoje imię i nie może być dostępne dla żadnej ze stron przez czas trwania umowy najmu.

Co roku otrzymasz zestawienie konta, na którym uwzględnione są naliczone odsetki i opłaty. Zazwyczaj opłaty pokrywa właściciel nieruchomości.


Kiedy właściciel może uzyskać dostęp do kaucji?


Właściciel może uzyskać dostęp do kaucji tylko na koniec umowy najmu i tylko jeśli wystąpi jedna z następujących sytuacji:

  • Jesteś winny właścicielowi pieniądze za czynsz lub koszty dodatkowe.

  • Mieszkanie jest uszkodzone i nie jest to zwykłe zużycie.


Jak zamknąć konto kaucji: co muszę zrobić?


Do zwrotu kaucji bank potrzebuje podpisanej przez ciebie i właściciela nieruchomości dyspozycji rozwiązania. W większości przypadków właściciel lub administracja najmu wyśle ci list z już podpisaną dyspozycją rozwiązania po zdaniu mieszkania. Gdy dodasz swój podpis, możesz wysłać list do banku.


Kiedy otrzymam kaucję z powrotem?


Jeśli na koniec umowy najmu nie jesteś winny żadnych czynszów i mieszkanie nie jest uszkodzone, kaucja zostaje wypłacona krótko po twoim wyprowadzeniu (zazwyczaj w ciągu 30 dni).

Wskazówka: poproś firmę zarządzającą najmem lub właściciela nieruchomości o podpisanie dyspozycji rozwiązania konta w trakcie przekazywania mieszkania, stwierdzając, że zgadzają się na zwrot kaucji. To przyspieszy proces wypłaty.


Zwrot kaucji: Na jak długo może zablokować ją mój właściciel?


Czy istnieją prace naprawcze, które trzeba opłacić? Właściciel musi je wykonać w ciągu trzech miesięcy i przedstawić końcowy rachunek.

Czy koszty dodatkowe nie zostały jeszcze uregulowane? Wówczas właściciel może zatrzymać kaucję w wysokości przypuszczalnych dodatkowych kosztów do końca okresu rozliczeniowego.

Data zamknięcia okresu rozliczeniowego jest zazwyczaj zapisana w umowie najmu.

Ostateczny termin to dwanaście miesięcy od daty wyprowadzki. Wtedy kaucja musi być wypłacona, niezależnie od zgody właściciela nieruchomości. W przypadku sporu możesz zwrócić się o wsparcie do stowarzyszenia najemców.


Co zrobić, jeśli mój właściciel nie zwraca kaucji?


Czy twój właściciel nie zwrócił ci kaucji bez żadnych uzasadnionych powodów? W takim przypadku powinieneś wysłać list polecony, w którym żądasz zwrotu pieniędzy. Dołącz szczegóły dotyczące konta w banku, całkowitej kwoty kaucji i wymaganego terminu. Jeśli właściciel nadal sprawia problemy, możesz podjąć następujące kroki:


  • Zwróć się do organu arbitrażowego:

  • Poproś o wypłatę z banku: Minął rok od twojego wyprowadzenia? Wówczas bank musi ci wypłacić pieniądze. Jedynym wymogiem jest to, że właściciel nie wszczął przeciwko tobie żadnych działań prawnych.
bottom of page