Federalny Sąd Najwyższy Szwajcarii odrzucił pozew złożony przez około 10 000 obywateli, którzy oskarżyli Konfederację Szwajcarską o naruszenie ich praw w związku z wprowadzonymi środkami w czasie pandemii Covid-19. Skarżący domagali się symbolicznego odszkodowania w wysokości jednego franka na osobę, argumentując, że restrykcje wprowadzone przez rząd nie miały odpowiedniej podstawy prawnej.
Pozew złożony w 2022 roku W 2022 roku około 10 000 szwajcarskich obywateli skierowało roszczenie do Federalnej Rady, domagając się odszkodowania za środki wprowadzone w związku z pandemią. Twierdzili oni, że rozporządzenia i nakazy wydane przez Federalną Radę nie miały adekwatnej podstawy prawnej, a ustawa o epidemiach nie miała zastosowania ze względu na brak dowodów na istnienie niebezpiecznego patogenu oraz brak naukowych dowodów na szczególne zagrożenie dla zdrowia publicznego.
Odrzucenie roszczenia Federalna Rada odrzuciła roszczenie w kwietniu 2022 roku, uznając, że działania podjęte w czasie pandemii miały podstawę prawną i były konieczne dla ochrony zdrowia publicznego. W odpowiedzi na to, skarżący zdecydowali się złożyć pozew do Federalnego Sądu Najwyższego.
Wyrok sądu Główna rozprawa odbyła się w Lozannie w czwartek. Po wysłuchaniu stron, Federalny Sąd Najwyższy wycofał się na naradę, a następnie ogłosił werdykt, odrzucając pozew. Sąd uznał, że środki wprowadzone przez Federalną Radę miały wystarczającą podstawę prawną, a ich celem była ochrona zdrowia publicznego w obliczu globalnej pandemii. Pisemne uzasadnienie wyroku zostanie opublikowane w późniejszym terminie.
Decyzja ta zamyka sprawę, która budziła duże kontrowersje wśród szwajcarskiej opinii publicznej. Odrzucenie pozwu oznacza, że Federalna Rada nie będzie zobowiązana do wypłaty symbolicznego odszkodowania, a środki wprowadzone w czasie pandemii zostają uznane za zgodne z prawem.
Źródło: 20min.ch