top of page

Zapisz się, aby być na czasie!

Dziękujemy!

Ciekawostki Szwajcarii: Krótka Historia Kantonów i Ich Fascynujące Dziedzictwo


szwajcarskie góry

 

Szwajcaria, znana z malowniczych krajobrazów Alp, jest także domem dla jednego z najbardziej unikalnych systemów rządowych na świecie. Podzielona na 26 kantonów, Szwajcaria jest krajem bogatym w różnorodność kulturową, językową i historyczną. Każdy kanton ma swoje własne tradycje, dziedzictwo i charakterystyczne cechy, które nadają mu niepowtarzalny urok.

Szwajcaria została oficjalnie ustanowiona w 1291 roku, kiedy trzy kantony Uri, Schwyz i Unterwalden zawarły pakt wzajemnej obrony, znany jako Akt Założycielski. To wydarzenie uważane jest za początek Szwajcarii jako narodu. Od tego momentu kraj stopniowo rozwijał swoją niezależność i demokratyczne struktury rządowe.

Każdy kanton ma swoją własną historię i dziedzictwo. Na przykład kanton Graubünden, największy kanton Szwajcarii, słynie z pięknych dolin, górskich wiosek i bogatego dziedzictwa kulturowego. Z kolei kanton Vaud jest znany z winnic nad brzegiem Jeziora Genewskiego oraz kulturalnego miasta Lozanny.

Jedną z najbardziej fascynujących cech Szwajcarii jest fakt, że kantony mają duży stopień autonomii w zakresie prawodawstwa i administracji. Każdy kanton ma własny rząd, parlament i system sądowniczy. To sprawia, że Szwajcaria jest niezwykle zróżnicowanym i dynamicznym krajem, gdzie każdy kanton może rozwijać się zgodnie z własnymi potrzebami i wartościami. Poniżej podział kantonów wg języka, który tam obowiązuje jako wiodący.


Kantony Niemieckojęzyczne:

1. Aargau

2. Appenzell Ausserrhoden

3. Appenzell Innerrhoden

4. Basel-Landschaft

5. Basel-Stadt

6. Berno (Bern)

7. Glarus

8. Gryzonia (Graubünden)

9. Lucerna (Luzern)

10. Nidwalden

11. Obwalden

12. Szafuza (Schaffhausen)

13. Schwyz

14. Solura (Solothurn)

15. Turgowia (Thurgau)

16. Uri

17. Zug

18. Zurych (Zürich)


Kantony Francuskojęzyczne:

1. Fryburg (Fribourg)

2. Genewa (Genève)

3. Jura

4. Neuchâtel

5. Valais (Wallis)

6. Vaud


Kantony Włoskojęzyczne:

1. Ticino


Szwajcaria, z jej malowniczymi krajobrazami Alp i unikalnym systemem rządowym, to kraj bogaty w różnorodność kulturową i historyczną. Podzielona na 26 kantonów, każdy z własną tradycją i dziedzictwem, Szwajcaria oferuje niezwykłą różnorodność do odkrycia. Od chwilowego początku w 1291 roku, kiedy trzy kantony zawarły pakt wzajemnej obrony, do dzisiejszych czasów, gdzie każdy kanton ma swój własny rząd i parlament, Szwajcaria stale ewoluowała, zachowując swoją autonomię i demokratyczne wartości. Bez względu na to, czy eksplorujesz największy kanton Graubünden z jego uroczymi dolinami, czy podziwiasz kulturowe dziedzictwo kantonu Vaud nad Jeziorem Genewskim, Szwajcaria zachwyca swoją różnorodnością i możliwościami. To miejsce, gdzie piękne krajobrazy spotykają się z fascynującą historią i bogatą kulturą, zapraszając podróżników do niezapomnianego doświadczenia.
bottom of page